PŘÍKLADY INDIVIDUÁLNÍCH ŘEŠENÍ

Pro inspiraci

Ceny bytů v Praze

Z dat je zřejmé, že hledáte-li relativně levné bydlení, Praha 4 a Praha 9 by se díky svým průměrným cenám na metr čtvereční měly objevit ve Vašem hledáčku. Vyhnout byste se poté měli Praze 1.

Tabulka níže nabízí průměrné ceny pronájmů bytů v Praze za květen 2021:

Spojením dat z obou výše uvedených tabulek lze zhodnotit možnosti koupě „investičního“ bytu. Z dat vychází, že Praha 1 není ideální volba. Ostatní městské části vycházejí zhruba stejně, přičemž Praha 10 nejlépe. Pokud však vezmeme v potaz i rozlohu bytů, jednoznačně nejlépe vychází Praha 7. Celková průměrná doba návratnosti investičního bytu v Praze činí poté zhruba 42 let, a to bez přihlédnutí ke zdanění, nicméně však ani k potenciálnímu zhodnocení nemovitosti.

Ve finále je třeba mít na paměti, že tabulky nabízí zjednodušený náhled. Neobsahují například údaje jako dispozice, dostupnost MHD a další podobné informace, které mohou mít zásadní vliv na ceny konkrétních bytů.

Data byla získána na portálu sreality.cz.

Ceny pronájmů chat a chalup v ČR

Z dat je zřejmé, že nejlevnější pronájem v létě na osobu na noc nabízí chaty v Orlických horách, nejdražší poté v okolí Prahy.

Jak lze data analyzovat dále? Lze je například porovnat s daty s chatami a chalupami na prodej, a zvážit tak, v jakých oblastech je nejvyšší a nejnižší návratnost „investičních“ chat a chalup.

Data byla získána na portálu e-chalupy.cz.